Leniwa ósemka czyli gimnastyka mózgu

Przez kilka miesięcy chodziłam z synem do logopedy gdyż nie potrafił dobrze wymawiać sz, cz oraz r. Na szczęście trafiliśmy na dobrą Panią dzięki której szybko syn nauczył się poprawnie wymawiać i na ostatnich zajęciach mógł ładnie powiedzieć rower. Podczas ćwiczeń logopeda zwróciła mi uwagę że syn ma problem z lateralizacją. W między czasie wyjechaliśmy na całe wakacje do babci i całkiem o tym zapomniałam. W listopadzie byłam z synem 6 letnim w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej aby sprawdzić jakie ma braki w rozwoju gdyż od września idzie do szkoły. Był badany przez Panią psycholog, Panią Pedagog oraz Logopedę. Ogólnie nie jest jakimś wybitnie mądrym dzieckiem ale podobno nie wypadł najgorzej. Pani psycholog również zwróciła mi uwagę że syn ma problem z lateralizacją, że pisze prawą ręką a robi coś lewą. Nie wiem o co chodzi bo ja też jestem praworęczna i też robię różne rzeczy lewą ręką. Zaproponowała nam ćwiczenie - leniwa ósemka. Można wziąć kartkę papieru i rysować znak nieskończoności, ja kupiłam leniwą ósemkę jako zabawkę. Syn chętnie po nią sięga i kilka razy dziennie ćwiczy. 
Lateralizacja jest to dominacja stronna czyli przewaga czynnościowa jednej strony ciała nad drugą. Jeżeli dziecko ma kłopoty z czytaniem, pisaniem lub z koncentracją to właśnie może mieć zaburzoną lateralizację. Zarówno lateralizacja prawostronna jak i lewostronna jest normą. W celu wyznaczenia u dziecka lateralizacji przeprowadza się badanie dominacji ręki, nogi, ucha i oka.

Zadania jakie dostaliśmy od logopedy aby określić dominację:
- dominacja oka - poproś dziecko aby spojrzało przez wizjer/judasza w drzwiach i obserwuj które oko wybierze
- dominacja  ręki - poproś dziecko aby wrzuciło klocki do pudełka i obserwuj którą ręką będzie wykonywało to zadanie
- dominacja nogi - poproś dziecko aby skakało na jednej nodze

Aby wspomóc gimnastykę mózgu dziecka kupiłam drewnianą leniwą ósemkę. Rysowanie leniwych ósemek aktywizuje i integruje obie półkule mózgowe i wspomaga koordynację wzrokowo-ruchową. Jeżeli nie chcecie wydawać pieniędzy to leniwe ósemki (znak nieskończoności) można rysować w powietrzu lub na papierze. Zaczynaj od środka, rysuj w lewą stronę do góry. Podążaj za rysowaną ósemką wzrokiem (głowę trzymaj nieruchomo). Ćwiczenie wykonaj kilka razy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

PageNavi Results No.

@templatesyard