Zabawy cieczą nienewtonowską

jak zrobić ciesz nienewtonowską


Dzieci uwielbiają eksperymenty. Można wykonać je w domu, będzie dużo zabawy. 

Raz w tygodniu chodzę z córką na zajęcia dla maluszków 1-3 lat aby przyzwyczajała się do dzieci bo za 1,5 roku pójdzie do przedszkola. W zeszłym tygodniu Pani prowadząca zajęcia przyniosła trochę mąki ziemniaczanej i wody. Nie wiedziałam że z połączenia tych składników wychodzi taka fajna masa którą mogą bawić się dzieci. Od razu kupiłam mąkę i zrobiliśmy to samo w domu aby pokazać synowi 6 lat.W internecie od razu znalazłam że jest to ciecz nienewtonowska. Super zabawa sensoryczna dla młodszych i starszych dzieci, a nawet i rodzice się pobawią :)

Ciecz nienewtonowska w spoczynku zachowuje się jak ciecz, ale gdy dostarczymy jej energii zmienia się w ciało stałe. 

Przepis na ciecz nienewtonowską:
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej 
- pół szklanki wody
- opcjonalnie barwnik

Ja użyłam pół kilo mąki i wody dolewałam stopniowo aż uzyskałam odpowiednią gęstość. 

Wszystkie składniki połączyć i wymieszać. Proste prawda? 

Można od razu się bawić. Biorąc do rączek ciecz nienewtonowską można ją ugniatać jak plastelinę, gdy przestaniemy ją ugniatać spłynie nam po palcach. Ciecz ta po prostu zmienia swoje właściwości pod wpływem nacisku. Obejrzeć możecie to na poniższym filmiku. 

Możecie spróbować np. rzucić o ciecz piłeczkę pingpongową. Powinna się bez problemu pod wpływem nacisku odbić. W internecie można znaleźć filmiki pokazujące że po takim płynie można chodzić, ale tutaj z kolei trzeba by było użyć sporo mąki. Wypróbować to można by było w wannie lub w jakimś dmuchanym baseniku dla dzieci. 

Mamy nie bójcie się bałaganu. Ciecz zmieni się w ciało stałe i bez problemu będzie można to zmieść szufelką. Opcjonalnie można wyłożyć podłogę jakąś folią, później zwinąć i wyrzucić. 

Takie "brudne" zabawy zawsze robię przed kąpielą. Po zakończonej zabawie dzieciaki idą do wanny a ja zabieram się za sprzątanie :)

Sprawdź wszystkie nasze eksperymenty  << TUTAJ >>Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

PageNavi Results No.

@templatesyard