Mleko owsiane własnej roboty

napój owsiany

Syn od dwóch lat kaszle. Dwa lata temu na święta rozchorował mi się: wysoka gorączka, katar, kaszel. Lekarz stwierdził że to wirusówka, osłuchowo było czysto. Niestety po tej chorobie pozostał nam kaszel z którym walczymy do dziś. Najgorzej było w nocy bo kaszel wybudzał syna około 4 nad ranem, nie mówiąc już że pozostali domownicy również nie mieli już spania. Gdy byliśmy rok temu u alergologa to zrobił nam tylko testy na alergie wziewną. Wyszły trawy i chwasty, ale lekarz wykluczył że ten kaszel to od tego, bo kaszlał by od maja do lipca jak pylą trawy a nie przez cały rok. Pokarmówki nie chciał zrobić twierdząc że od jedzenia się nie kaszle, choć ja słyszałam co innego. 


Po roku czasu postanowiłam jednak sprawdzić czy może przyczyną kaszlu jest mleko. Odstawiłam na kilka dni zwykłe mleko zastępując je napojem owsianym o smaku kakaowym. Już po dwóch dniach była duża poprawa. Syn przestał kaszleć w nocy. W ciągu dnia jeszcze kaszle ale dużo mniej. Po kilku dniach wróciłam znowu do zwykłego mleka i znowu pojawił się w nocy kaszel. Teraz byłam pewna że to  mleko powoduje u niego ten kaszel. Niestety ale musimy odstawić zwykłe mleko i zastąpić je na przykład roślinnym. 

Mleko owsiane w sklepie ze zdrową żywnością nie jest tanie. Kosztuje około 9 zł za litr, dlatego postanowiłam że będę je robić sama. Wykonanie jest bardzo proste, jedynie trzeba przekonać się do nowego smaku. 

Jeżeli nie macie w pobliżu sklepu ze zdrową żywnością to mleko owsiane kupicie też przez internet, a najniższe ceny znajdziecie na Ceneo TUTAJ

Składniki na mleko owsiane własnej roboty:
- 1/2 szklanki płatków owsianych górskich
- 700 ml wody
- sól do smaku

Sposób wykonania:
Płatki owsiane wsypać do naczynia i zalać wodą (około 200 ml) do namoczenia. Najlepiej użyć płatków owsianych górskich gdyż błyskawiczne są już przetworzone. Po godzinie można dodać już pozostałą wodę (700 ml) i posolić do smaku. Opcjonalnie można też posłodzić do smaku. Wszystko dobrze wymieszać i zblendować. Mleko przelać przez sitko o drobnych oczkach lub przez gazę. 

Syn samego mleka nie pije. Musi to być kakao. Dlatego jeżeli chcecie zrobić kakao z mleka owsianego to na 250 ml dodaję 1 kopiatą łyżeczkę gorzkiego kakao i słodzę albo miodem albo cukrem. Mleko trzeba oczywiście cały czas mieszać aby nie porobiły się grudki. Jak już się zrobią to możecie ewentualnie kakao przelać przez sitko. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

PageNavi Results No.

@templatesyard