Jak zrobić jogurt domowy?

zakwaska jogurtu

Jeżeli lubisz jogurt naturalny to ten jogurt domowy polubisz jeszcze bardziej. Różni się trochę w smaku od naturalnego, jest bardziej aksamitny i bardziej delikatny. Dla mnie o wiele lepiej smakuje niż te sklepowe.
Jogurt domowy robię z myślą o dzieciach. Zawiera on żywe kultury bakterii, a w tych sklepowych to nie wiadomo co siedzi. Dzięki przygotowaniu jogurtu w domu mam pewność że jogurt zawiera żywe bakterie i jest wolny od wszelkich zbędnych dodatków takich jak: mleko w proszku, barwniki, cukier czy zagęstniki. 

Aby zrobić jogurt w domu potrzebujemy:
- fiolkę z zakwaską 
- świeżego mleka 3,2% (mleko UHT nie nadaje)
- słoiki

Do przygotowania jogurtu należy użyć od 1 do 3 litrów mleka dokładnie spasteryzowanego np. krowiego lub koziego. Ja używam 3 litrów. U mnie jogurt szybko znika :). Jeżeli chcesz użyć mleka prosto od krowy to należy je w całości zagotować, aby pozbyć się wszystkich niepożądanych bakterii. 

W pierwszej kolejności mleko trzeba zagotować. Trzy litra mleka dzielę na pół. 1,5 litra mleka zagotowuję i po zagotowaniu dolewam zimne mleko i czekam jeszcze 3 minuty. A wszystko po to aby uzyskać temperaturę ok. 37-43 stopni. Wtedy wychodzi najbardziej gęsty jogurt. 

Do fiolki z zakwaską wlewam mleko do połowy i potrząsam aby wszystko się wymieszało. Następnie wlewam wszystko do mleka i dokładnie mieszam. 

Mleko z bakteriami rozlewam do słoiczków i szczelnie zamykam pokrywkami. Słoiki owijam ręcznikiem i odstawiam w ciepłe miejsce na 8-10 godzin. Po odstawieniu nie wolno mieszać. 

Gotowy jogurt należy przechowywać w lodówce. Przed samym spożyciem dodaję sobie do niego jakieś dodatki: owoce, amarantus, płatki lub inne dodatki. 

Podczas przechowywania jogurtu może pojawiać się serwatka. Nadmiar po prostu odlej. 

Powstałym jogurtem możesz zaszczepić kolejną porcję mleka jeszcze 2-3 razy. Następnie należy użyć już nowej zakwaski. 

Jeżeli lubisz zdrowo się odżywiać to bardzo polecam te jogurty. Zakwaski z bakteriami kupuję w sklepie ze zdrową żywnością. Za 1 fiolkę zapłaciłam ok 7 zł. Możesz też kupić w sklepie internetowym TUTAJ jeżeli nie masz w pobliżu sklepu, w którym możesz kupić bakterie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

PageNavi Results No.

@templatesyard