Domowy zakwas z buraków


Zakwas z buraków czyli kiszony barszcz to źródło wielu cennych witamin. To świetny sposób na poprawienie swoich parametrów krwi. To jeden ze skutecznych sposobów wspomagania działania diety odchudzającej. Zakwas z buraków robię systematycznie przez całą jesień i zimę na odporność. Pijemy go całą rodziną. Zaczynaliśmy od jednej łyżki, zwiększając codziennie o jedną więcej aż doszliśmy do połowy szklanki.  Przygotowanie zakwasu trwa kilka dni ale naprawdę warto. 
Składniki na zakwas z buraków:
- ok. 2 kg buraczków
- cała główka czosnku
- 12 liści laurowych
- 16-20 ziaren ziela angielskiego
- ok. 2,5 litra wody
- 2,5 łyżki soli niejodowanej

Oprócz powyższych składników potrzebny nam będzie duży słoik (ja mam 3,5 litrowy), talerzyk, gaza, gumka recepturka i ręcznik.

Sposób wykonania:
1. Surowe buraczki obieram i kroję. Wkładam do połowy słoika. Następnie wkładam liście laurowe, ziele angielskie oraz czosnek (nie trzeba go obierać, wystarczy go znieść) i znowu wkładam pozostałe buraczki.2.  Wcześniej zagotowuję sobie wodę i studzę. Na jeden litr wody sypiemy jedną łyżkę soli. Wlewamy wodę do buraków.
3. Na wierzch kładziemy talerzyk aby trochę docisnąć buraczki.4. Słoik zamykamy czymś co przepuszcza powietrze, u mnie to jest gaza, którą mocuję za pomocą gumki.


5. Następnie słoik okrywam ręcznikiem aby nie dochodziło do niego światło i odkładam w ciepłe miejsce.


6. Zakwas codziennie mieszam o tej samej porze.
7. Po 5-6 dniach powinien być już gotowy.
8. Zakwas przecedzamy i trzymamy w lodówce w szklanej butelce.

* Należy uważać aby buraczki nie wystawały ponad wodę gdyż jest to najczęstszy powód powstawania pleśni.
* Na powierzchni mogą powstać bąbelki, jest to normalne zjawisko, które świadczy że zakwas pracuje. Wystarczy je zamieszać.* Jeżeli chcesz posmakować zakwas to nie wkładaj już tej samej łyżki do środka, gdyż od śliny również może powstać pleśń.
* Z buraczków które mi zostają po zlaniu zakwasu, wyciskam sok i wypijam lub robię surówkę do obiadu.
* Aby przyspieszyć proces kiszenia można dodać łyżkę soku z ogórków lub kapusty kiszonej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

PageNavi Results No.

@templatesyard