Dżem mirabelkowy własnej roboty

mirabelka

Mirabelka jest to odmiana śliwki. Rośnie w całej Polsce, często na dziko. Mirabelka jest o średnicy ok 2-3 cm i rośnie zazwyczaj na 5-6 metrowym drzewie.

Niedaleko domu mojej mamy jest kilka drzew z mirabelką, które rosną na dziko. Kiedyś kiedy byłam jeszcze dzieckiem chodziłam z mamą i zbierałyśmy je na kompot.


 
W tym roku przyjechała do nas znajoma i mówiła że za jej płotem rosną mirabelki i co roku robi z nich dżem. Jak zobaczyła że nie daleko mamy też rosną powiedziała że pójdzie nazrywać i zrobimy dżem. Chętnych do tego dżemu nie było, mówiliśmy żeby nie zrywała, bo nie mamy czasu go robić i że nikt nie będzie go jadł. Ale ona swoje. Wracając ze spaceru wróciła z pełną siatką mirabelek i zaczęła robić dżem mirabelkowy, który później okazał się pyszny.

Wykonanie dżemu jest bardzo proste. Tak mi posmakował że za rok sama pójdę nazbierać mirabelki i zrobię sobie zapas na całą zimę, bo w tych owocach jest sporo witaminy C, E, A, B6, a także zawierają wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez i kwasy organiczne. 

Składniki:
- 2 kg mirabelek
- 1 kg cukru ( w zależności jak słodkie są owoce)

Sposób wykonania:
1. Mirabelki umyć i przebrać. Te nadgniłe i robaczywe wyrzucić.
2. Pozostałe śliwki wrzucić do garnka i gotować na małym ogniu. Od czasu do czasu zamieszać. 
3. Po pewnym czasie mirabelki puszczają sok, a pestki wypływają na wierzch. 
4. Pestki należy z garnka wyciągnąć. Możecie to robić za pomocą łyżki, widelca, albo jak nikt nie widzi za pomocą rąk (pamiętaj aby wcześniej je umyć)
5. Następnie do śliwek dodajemy cukier wg własnego uznania (jedni lubią bardziej słodki dżem a inni bardziej kwaskowaty)
6. Zagotować ponownie i mieszać co jakiś czas aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji (gorący dżem wydaje się rzadszy, a po ostudzeniu gęstnieje). 
7. Gotowy dżem rozlej do słoików i od razy zakręcaj. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

PageNavi Results No.

@templatesyard